Týden ovoce a zeleniny ve třídě Dráčků

 

Co vyroste ze země, voní, chutná příjemně

Aby si Žabičky dobře poznatky o ovoci a zelenině uložily do svých hlaviček, provázely nás celý týden ochutnávky různých dobrůtek. Připravili jsme si čerstvý mrkvový salát, ochutnali jsme smažené bramboráky, pochutnali jsme si na jablečném závinu a po palačinkách promazaných švestkovým povidlím se jen zaprášilo. Prostě, byla to dobrota, poučná a hlavně zábavná.

 

Žabičky poznávaly ovoce a zeleninu

Krásné a teplé poslední letní dny využily děti ze třídy Žabiček k vycházkám, které přímo sváděly k vyhledávání a pozorování nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny na zahrádkách a políčkách. Také do školky si na ukázku přinesly výpěstky ze svých zahrad. Snažili jsme se je vnímat všemi smysly. Prohlíželi jsme si je, ohmatávali, přivoněli si k nim a samozřejmě i ochutnávali. Učili jsme se písničky, říkadla, malovali jsme jablíčka a brambory a učili jsme se intuitivně používat pojmy ovoce a zelenina. Nejneobvyklejší druh ovoce nám přinesl ukázat Mireček Fiala z Jitkova. Byla to "jabkohruška". Mirečkova jabkohruška vyrostla na ovocném stromě, který se správně jmenuje nashi (japonská hruška) a je to kříženec jabloně a hrušně. Nejdůležitější však pro nás zůstává bezpečně poznat jablíčko, hrušku, švestku, mrkev, okurku... a ty už určitě známe!

 

Dráčci na exkurzi v bramborárně

V úterý 15. září se třída Dráčků vypravila do bramborárny v a.s. zemědělské. Paní Monika Wasserbauerová se nás ujala a provedla celým areálem. Děti obdivovaly obrovské hromady brambor a na vlastní oči se přesvědčily, jak dlouhou cestu se musí brambory kutálet, než se dostanou do pytlů a ke konzumentům. Cestou zpět jsme měli možnost prohlédnout si krávy a telátka. Velkým zážitkem pro všechny bylo maličké telátko, které se předčasně narodilo.

 

Dráčci si užívají slunečné vycházky

Počasí, které nám od začátku září vládne, se stále nese v duchu léta a tak se denně vydáváme na vycházky.  Dráčci si je užívají a nevadí jim ani uzavírky nebo slepé ulice, ale naopak. Nejraději pozorují bagry a různé sroje při práci na výstavbě ČOV, jindy je zase pobavilo koulení balíku na poli a mezi oblíbené činnosti patří i hry a dovádění na obou dětských hřištích, které navštěvujeme.

 

Třída Žabiček má svého maskota

Třídního maskota - ŽABÍ PRINCEZNU - pro děti uháčkovala babička Dominička Čapka a Dominiček, který už dochází do třídy Dráčků, ji Žabičkám s velkou radostí předal.

 

Já jsem tvoje kamarádka a ty jsi můj kamarád

Celý týden ve třídě Žabiček probíhal v duchu poznávání a seznamování se s prostředím školky a s novými kamarády. Na vycházkách dbaly paní učitelky hlavně na bezpečnost dětí. Hráli jsme si na dětském hřišti i na školní zahradě. Ve třídě nám k čepičce žabičky Aničky přibyla ještě čepička žabáčka Toníčka, a kdo si čepičku nasadil, ten učil ostatní děti, jak si správně umývat ruce. Žabičky se učily bezpečně poznávat svoji značku a orientovat se ve jménech kamarádů a učitelek ve třídě. A šlo jim to výborně!

 

První školní den ve třídě Žabiček

Třída Žabiček je třídou mladších dětí a sídlí v budově mateřské školy. První školní den byl pro většinu z nich prvním samostatným krůčkem do života. Rodiče je na školku dobře připravili a děti se vítaly s paní učitelkou bez pláče a v pohodě. Celým dnem je provázela čepička Žabičky Aničky. Prožily dopoledne plné her, také se proběhly a protáhly, zazpívaly si a hned se začaly učit novou říkanku "Bum, bum, ratata...". Tak ať se jim ve školce líbí a jsou šťastné a spokojené!

 

První společné chvilky ve třídě Dráčků

Kdo by se netěšil na svoje kamarády. Ve třídě předškoláků se jich 1. září sešlo 14 a tak školka v základní škole opět ožila. Název Dráčci si zvolily maminky na třídní schůzce a děti ho s radostí přijaly. Babička Dominika Čapka uháčkovala pro všechny maskota dráčka, kterého jsme pojmenovali dráček Mráček. Čeká nás spousta práce, her, zábavy a legrace a těšíme se, že si celý školní rok užijeme v pohodě a ve zdraví.

 

Přednáška pro rodiče dětí

Ve středu 26. srpna se v mateřské škole konala přednáška na téma "Problematika poruch autistického spektra u dětí". Zájem byl obrovský, jak ze strany rodičů, tak i veřejnosti. Hodinové vyprávění odborníků z integračního centra Sasov (Jihlava) bylo zajímavé, pro většinu zcela nové a určitě přínosné.

 

Kontakt

ZŠ a MŠ Havlíčkova Borová Náměstí 97
582 23 Havlíčkova Borová
561 202 049 - účetní ZŠ
561 202 087 - ředitelna
561 202 089 - sborovna
561 202 093 - školní družina
734 230 317 - MŠ
561 202 033 - vedoucí ŠJ
561 202 084 - školní kuchyň

adresa datové schránky: qyimdbc
info(zavináč)zsborova.cz